Polskie konto - Konto w polskim banku. Wspieraj polski kapitał!

Lista polskich banków

Sebastian Brzozowski   •   Aktualizacja: 18 października 2018 r.

Poniżej prezentujemy listę banków, gdzie wśród udziałowców dominuje Skarb Państwa (bezpośrednio lub pośrednio), polskie jednostki administracyjne, podmioty gospodarcze lub polscy udziałowcy.

PKO BP

PKO BP to największy w Polsce bank uniwersalny, czyli obsługujący klientów detalicznych, firmy, korporacje oraz samorządy. Głównym udziałowcem jest Skarb Państwa. Do PKO BP należy również marka Inteligo, oferująca konta obsługiwane przez internet (lub telefon), zazwyczaj tańsze w obsłudze od kont w PKO BP. Więcej ›

Podstawowe konta w PKO BP

 • Konto Za Zero – podstawowe konto w ofercie, przeznaczony dla osób pełnoletnich
 • Konto Dla Młodych – konto dla młodzieży w wieku od 18 do 26 lat
 • Konto Pierwsze – konto dla młodzieży w wieku od 13 do 18 lat
 • Konto Bez Granic – konto premium, ze stałą miesięczną opłatą w zamian za szersze możliwości i więcej bezpłatnych usług w porównaniu z Kontem Za Zero.

Podstawowe konta w Inteligo

 • Konto Indywidualne – rachunek dla osób od 13 roku życia z obsługą przez internet i telefon.
Więcej o banku, rachunkach i strukturze kapitału ›

Pekao SA

Pekao SA to polski bank uniwersalny o długiej historii. Rok po debiucie na GPW, w 1999 r. przejęty przez włoską grupę UniCredit, pod kontrolą której pozostał aż do 2017 roku, gdy głównym akcjonariuszem została państwowa spółka PZU SA. Jeszcze wcześniej, w 2007 roku, Bank Pekao przejął większą część Banku BPH, w tym cały dział koporacyjny. Więcej ›

Podstawowe rachunki w ofercie Pekao SA

Więcej o banku, rachunkach i strukturze kapitału ›

Alior Bank

Alior Bank to jeden z najmłodszych polskich banków, którego głównym akcjonariuszem od 2015 r. jest Skarb Państwa za pośrednictwem PZU SA. W swojej krótkiej historii Alior Bank zdążył już przejąć Meritum Bank oraz część Banku BPH. W 2012 r. Alior Bank uruchomił markę Alior Sync, która w efekcie podjęcia strategicznej współpracy z T-Mobile została zamieniona w T-Mobile Usługi Bankowe.

Rachunki w ofercie Alior Banku

 • Konto Jakże Osobiste – podstawowy rachunek dla klientów indywidualnych, który można dopasowywać do swoich potrzeb poprzez wybór dwóch z dziewięciu dostępnych korzyści, rozszerzających ofertę bazową.
 • HAIZ – konto wycofane z oferty, dla dotychczasowych użytkowników aktywne do 1 października 2018 r.
Więcej o banku, rachunkach i strukturze kapitału ›

Idea Bank

Idea Bank to polski bank, którego oferta kierowana jest głównie do przedsiębiorców i właścicieli małych lub średnich firm. Oferuje także produkty finansowe (konta, lokaty i kredyty) dla klientów indywidualnych. Głównym akcjonariuszem jest Leszek Czarnecki, właściciel grupy kapitałowej Getin Holding.

Rachunki w ofercie Idea Banku

 • Konto Idealne – jeden z najtańszych obecnie rachunków oferowanych przez polskie banki
Więcej o banku, rachunkach i strukturze kapitału ›

Getin Noble Bank

Getin Noble Bank to instytucja powstała na bazie dwóch banków: Getin Banku, prowadzącego bankowość detaliczną i Noble Banku, prowadzącego usługi bankowości prywatnej (private banking). Bank jest notowany na GPW od 2007 r. Pakiet większościowy Getin Noble Banku posiada Leszek Czarnecki, właściciel również Idea Banku.

Rachunki w ofercie Getin Banku

 • Konto Proste Zasady – podstawowy rachunek w ofercie Getin Banku, prowadzony bezpłatnie w przypadku dokonywania przynajmniej 1 płatności kartą w miesiącu
 • Konto Proste Zasady 18-26 – taki sam rachunek jak powyżej, jednak dla młodzieży od 18 do 26 roku życia prowadzony bezpłatnie bez dodatkowych warunków
Więcej o banku, rachunkach i strukturze kapitału ›

BOŚ Bank

BOŚ Bank to bank z ponad 25-letnią historią, od 1997 r. notowany na GPW, pozostający pod kontrolą Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Misją banku jest promowanie ekologii, którą to misję realizuje poprzez udzielanie kredytów na zakup materiałów ekologicznych i na przedsięwzięcia związane z ochroną środowiska (dla osób indywidualnych i firm), promując zieloną energię oraz ekologiczny styl życia.

Rachunki w ofercie BOŚ Banku

 • EKOKonto Bez Kosztów – podstawowy rachunek w ofercie banku dla osób od 18 r.ż.
 • Konto H2O – konto dla młodzieży od 13 do 18 r.ż., oprocentowane na 2% w skali roku, ale z opłatami za kartę i przelewy internetowe.
Więcej o banku, rachunkach i strukturze kapitału ›

Bank Pocztowy

Bank Pocztowy to bank silnie związany z Pocztą Polską SA, która jest jego dominującym udziałowcem (ok. 75%). Drugim akcjonariuszem jest natomiast PKO BP (ok. 25%). Bank koncentruje się na najprostszych produktach bankowych dla klientów indywidualnych, małych firm oraz instytucji. Bank Pocztowy jest również właścicielem marki EnveloBank kierowanej do klientów nowoczesnych, obsługujących swoje konto przez internet lub urządzenia mobilne.

Rachunki w ofercie Banku Pocztowego

 • Bliskie Konto Pocztowe – podstawowy rachunek w ofercie, niestety najdroższy w obsłudze spośród podstawowych kont w polskich bankach

Rachunki w ofercie EnveloBanku

 • EnveloKonto – podstawowy rachunek w ofercie EnveloBanku, z możliwością uniknięcia miesięcznych opłat
Więcej o banku, rachunkach i strukturze kapitału ›

Plus Bank

Plus Bank (dawniej Invest Bank) to bank prywatny, nienotowany na GPW, którego głównym akcjonariuszem wedle publicznych informacji jest Zygmunt Solorz-Żak, właściciel m.in. sieci Plus GSM i Cyfrowego Polsatu.

Rachunki w ofercie Plus Banku

 • Konto Plus – to bezpłatny rachunek w ofercie Plus Banku, z bonusami za aktywne korzystanie i dla klientów Plusa i/lub Cyfrowego Polsatu
Więcej o banku, rachunkach i strukturze kapitału ›

Bank BPS

Bank BPS to bank zrzeszający ok. 350 banków spółdzielczych z całej Polski. Jego historia sięga 1992 roku, lecz pod obecną nazwą działa dopiero od 2002 roku. W swojej ofercie dysponuje produktami finansowymi dla klientów indywidualnych, małych i średnich firm oraz korporacji.

Rachunki w ofercie Banku BPS

 • iKonto – standardowy rachunek dla osób pełnoletnich
 • talentKonto – rachunek dla młodzieży w wieku od 13 do 18 lat
Więcej o banku, rachunkach i strukturze kapitału ›

SGB Bank (Spółdzielcza Grupa Bankowa)

Spółdzielcza Grupa Bankowa to drugie pod względem wielkości zgrupowanie banków spółdzielczych w Polsce, którego bankiem zrzeszającym jest SGB-Bank SA z siedzibą w Poznaniu. SGB wywodzi się z Wielkopolski, lecz łączy banki spółdzielcze z obszaru całej Polski, obsługując zarówno klientów indywidualnych jak i firmy. Skupia się na inicjatywach lokalnych i branży rolno-spożywczej.

Rachunki w ofercie SGB Banku

 • Konto za Złotówkę – oferta dla nowych klientów SGB Banku, z preferencyjną opłatą za prowadzenie konta
 • Konto Standardowe – dla dotychczasowych klientów, z opłatą za prowadzenie w wysokości 5 zł miesięcznie.
Więcej o banku, rachunkach i strukturze kapitału ›

Pozostałe banki operujące w Polsce

Poniżej prezentujemy listę banków, które funkcjonują na polskim rynku z ofertą dla klientów indywidualnych, ale których dominującym udziałowcem są spółki zagraniczne.

Santander Bank Polska (dawniej BZ WBK)

Santander Bank Polska to dawny BZ WBK, który powstał w wyniku połączenia dwóch banków: Banku Zachodniego SA i Wielkopolskiego Banku Kredytowego. W obu z nich w latach 90′ swoje zaangażowanie kapitałowe zwiększała irlandzka grupa Allied Irish Banks (AIB), która finalnie doprowadziła do fuzji obu instytucji w 2001 roku. Wtedy też bank zdebiutował na GPW.

W 2010 roku AIB ogłosiło zamiar sprzedaży swoich udziałów, w wyniku czego w 2011 roku bank przejął hiszpański Santander, obecnie skupiający ok. 70% akcji. W 2012 roku Santander wykupił również Kredyt Bank, który został następnie wcielony do BZ WBK.

W 2018 roku nastąpił tzw. rebranding, czyli zmiana nazwy, logo i kolorystyki na Santander Bank Polska. Zmiana ta nie wiązała się ze zmianą właściciela banku, ponieważ Santander już od kilku lat był właścicielem BZ WBK.

mBank

mBank należy do niemieckiego Commerzbanku, który posiada w nim ok. 70% udziałów. Bank wywodzi się jednak z Polski – z powstałego w 1986 roku Banku Rozwoju Eksportu (BRE). Commerzbank został partnerem strategicznym BRE Banku w 1994 roku, a w 2000 roku, czyli roku powstania mBanku – pierwszego internetowego banku detalicznego w Polsce – objął już 50% udziałów BRE Banku. Od 2013 roku BRE Bank, mBank oraz Multibank zaczęły funkcjonować pod jednym, wspólnym szyldem mBanku.

ING Bank Śląski

ING Bank Śląski wywodzi się z Banku Śląskiego, wyodrębnionego z NBP w 1988 roku. Bank Śląski w 1991 roku stał się spółką akcyjną, która w 1994 zadebiutowała na GPW. Od 1996 roku dominującym udziałowcem pozostaje holenderska ING, co zaowocowało przemianowaniem banku w 2001 roku na ING Bank Śląski SA. Holenderski ING Bank NV posiada obecnie aż 75% akcji banku.

BGŻ BNP Paribas

Bank BGŻ BNP Paribas ma dość skomplikowaną historię. Bank Gospodarki Żywnościowej powstał w 1975 roku w wyniku połączenia Centralnego Związku Spółdzielni Oszczędnościowo-Pożyczkowych i Banku Rolnego, funkcjonującego w Polsce od 1919 roku. W 1994 roku BGŻ został przekształcony w spółkę akcyjną i aż do 2004 roku jego głównym udziałowcem był Skarb Państwa oraz polskie banki spółdzielcze i regionalne. W 2004 roku do grona akcjonariuszy dołączyli holenderski Rabobank oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. W wyniku wykupu akcji od innych akcjonariuszy, Rabobank doprowadził do objęcia większości udziałów w banku w 2008 roku, a następnie w 2011 roku bank zadebiutował na GPW.

Drugim istotnym podmiotem jest bank BNP Paribas, który powstał w 2009 roku na gruncie połączonych w 2008 roku Fortis Banku i Dominet Banku. W 2014 roku Grupa BNP Paribas przejęła od Rabobanku kontrolę nad Bankiem BGŻ i w 2015 roku dokonała fuzji obu instytucji, które od tego momentu rozpoczęły działalność pod nazwą Bank BGŻ BNP Paribas SA. W posiadaniu BNP Paribas SA znajduje się niemal 90% akcji, a Rabobank pozostaje akcjonariuszem mniejszościowym z ok. 6.5% udziałów.

Od 2011 roku w ramach Banku BGŻ BNP Paribas działa także BGŻOptima, internetowy bank specjalizujący się w produktach oszczędnościowych.

Bank Millennium

Bank Millennium to kolejny bank powstały na gruncie polskich instytucji. Dwie instytucje powstałe w 1989 roku – Bank Inicjatyw Gospodarczy SA (BIG SA) oraz wyodrębniony z NBP Bank Gdański SA połączyły się w 1997 i rozpoczęły współną działalność jako BIG Bank Gdański SA. W 2000 roku inwestorem strategicznym banku został portugalski Banco Comercial Portugues, który obecnie obejmuje nieco ponad 50% akcji. Pod nazwą Bank Millenium instytucja funkcjonuje od 2003 roku.

Raiffeisen Polbank

Austriacki Raiffeisen Bank obecny jest na polskim rynku już od 1991 roku, choć z początku skupiał się na obsłudze przedsiębiorstw i klientów korporacyjnych, a dopiero w 2000 roku rozpoczął ekspansję w sektorze małych i średnich firm oraz klientów detalicznych. Z kolej Polbank EFG, należący do greckiej grupy EFG Eurobank Ergasias, pojawił się na polskim rynku w 2006 roku.

W 2012 roku, na skutek przejęcia Polbanku przez Raiffeisen Bank, nastąpiła fuzja obu instytucji i rozpoczęły one wspólną działalność jako Raiffeisen Polbank, instytucja której wyłącznym akcjonariuszem pozostaje Raiffeisen Bank International.

Nest Bank

Historia Nest Banku sięga 1995 roku, gdy powstały dwa banki: FM Bank SA oraz Polski Bank Przedsiębiorczości. Obie instytucje powstały w tym samym roku, jednak działały niezależnie od siebie aż do fuzji w 2013 roku, w wyniku której oba banki, już jako FM Bank PBP SA prowadziły dwie marki: Bank Smart (bank mobilny na wzór mBanku) i BIZ Bank (skupiający się na obsłudze firm).

Od 2016 roku obie marki zamieniono na wspólną, o nazwie Nest Bank. Rok wcześniej, inwestorem dominującym, a w zasadzie jedynym, został brytyjski fundusz private equity AnaCap Financial Partners LPP, który posiada 100% udziałów w Nest Banku.

Credit Agricole

Bank Credit Agricole wywodzi się z Francji i może pochwalić się ponad stuletnią tradycją. W Polsce obecny jest od 2001 roku, gdy przejął 75% akcji Spółki Lukas SA, właściciela polskiego Lukas Banku. 10 lat później, w 2011 roku, dokonano rebrandingu i bank rozpoczął funkcjonowanie pod oficjalnym szyldem Credit Agricole Bank Polska SA. Oprócz dawnego Lukas Banku, w ramach grupy Credit Agricole w Polsce działa również Europejski Fundusz Leasingowy SA.

Citi Handlowy

Citi Handlowy wywodzi się z polskiego Banku Handlowego, założonego w 1870 roku. Od 1997 roku jest notowany na GPW, a już w 2001 roku nastąpiła jego fuzja z amerykańskim Citibankiem, który pozostaje dominującym akcjonariuszem banku z udziałem na poziomie 75%.

Deutsche Bank

Deutsche Bank Polska SA to bank niemiecki. Rozpoczął funkcjonowanie na polskim rynku w 1995 roku i skupił się na usługach bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej. W 2001 roku, na bazie jego departamentu bankowości prywatnej oraz Banku Współpracy Regionalnej SA, powstał Deutsche Bank 24 SA, który później został przemianowany na Deutsche Bank PBC SA. W 2014 roku obie instytucje zostały znów połączone i w ten sposób powstał jeden bank uniwersalny.

Eurobank

Eurobank (Euro Bank SA) należy do francuskiej grupy Société Générale, lecz wywodzi się z polskich instytucji. Funkcjonujący od 1990 r. Bank Społem SA został w 2003 roku przejęty przez wrocławską spółkę Look Finansowanie Inwestycji i zaraz potem sam przejął białostocki Bank Wschodni SA. Jeszcze w tym samym roku bank otrzymał nową nazwę, obowiązującą do dzisiaj. W 2005 roku francuska grupa Société Générale zakupiła ponad 98% akcji Euro Banku SA i pozostaje jego dominującym udziałowcem aż do dziś.

Toyota Bank

Toyota Bank jest jedynym bankiem motoryzacyjnym oferującym konta dla klientów indywidualnych. Pozostałe tego typu banki funkcjonujące na polskim rynku zajmują się wyłącznie finansowaniem zakupu samochodów (dla firm i klientów indywidualnych) lub oferują produkty bankowe tylko dla firm.

Właścicielem jest niemiecka spółka Toyota Kreditbank GmbH z siedzibą w Kolonii, rzecz jasna podległa japońskiej spółce-matce Toyota Financial Services Corporation z siedzibą w Nagoji.

T-Mobile Usługi Bankowe

T-Mobile Usługi Bankowe to nie bank, lecz marka powstała na gruncie Alior Sync, części Alior Banku skupionej na bankowości internetowej i mobilnej. Sam Alior Sync powstał w 2012 roku, a wskutek podjęcia strategicznej współpracy Alior Banku z T-Mobile, w 2014 roku został zastąpiony marką T-Mobile Usługi Bankowe. Za obsługę produktów finansowych nadal odpowiada Alior Bank.

Orange Finanse

Orange Finanse to również nie bank, tylko marka bankowości elektronicznej powołana przez Orange, jednego z wiodących operatorów telekomunikacyjnych w Polsce. Obsługą produktów finansowych zajmuje się jednak mBank. W 2018 roku zdecydowano jednak zakończyć wspólny projekt i od sierpnia tego roku nie można już wnioskować o nowe produkty finansowe. Marka oficjalnie zniknie wraz z końcem 2018 roku.