Polskie konto - Konto w polskim banku. Wspieraj polski kapitał!

Konto Przekorzystne Pekao SA

Mirosław Czech   •   Aktualizacja: 1 września 2021 r.

Bank Pekao SA pod koniec stycznia 2018 roku zamienił dotychczasową ofertę rachunków na jeden rachunek uniwersalny, o nazwie Konto Przekorzystne (dla młodzieży reklamowany jako Konto Przekorzystne do 26 lat). Nie jest to nadal oferta na miarę czołówki, jednak wiele się zmieniło na plus względem poprzedniej oferty, zwłaszcza dla młodzieży.

Konto jest prowadzone za darmo. Od 1 września 2021 r. nie trzeba już spełniać warunku aktywności.

Przelewy przez internet i aplikację mobilną są darmowe, natomiast bank nadal pobiera opłaty za przesłanie SMS-a z kodem weryfikacyjnym. Aby uniknąć potrącenia 20 gr za SMS-a, przelewy należy autoryzować za pomocą aplikacji mobilnej. Przelew w oddziale jest bardzo drogi – kosztuje 10 zł. Przelew na infolinii jest darmowy w przypadku korzystania z serwisu automatycznego, lub kosztuje 5 zł w przypadku pomocy konsultanta (opłata zbiorcza za wszystkie przelewy, pobierana raz w miesiącu).

Bank pobiera również opłatę za przelew Blikiem na numer telefonu w wysokości 1 zł za każdy przelew.

Miesięczna opłata za kartę to 4 zł, ale można jej uniknąć, gdy w poprzednim miesiącu dokonano przynajmniej 1 płatności kartą i na rachunek wpłynęło jednorazowe zasilenie na kwotę min. 500 zł (oczywiście z wyłączeniem wpłat gotówkowych, przelewów pomiędzy rachunkami własnymi klienta itp., szczegółowy wykaz wykluczeń w taryfie opłat i prowizji).

Wpływem takim może więc być wynagrodzenie za pracę, stypendium lub inne regularne świadczenia o odpowiedniej wysokości. Ważne, by wpływ był w kwocie 500 zł lub wyższej – dwa wpływy na niższe kwoty, w sumie dające 500 zł lub więcej, nie spełnią warunku.

Opłata za kartę nie dotyczy osób poniżej 26 roku życia. Wydanie karty jest bezpłatne dla wszystkich.

Darmowe wypłaty możliwe są z bankomatów należących do Pekao SA, natomiast za wypłaty z bankomatów obcych (w tym za granicą) bank pobiera prowizję w wysokości 2,30% wypłaty, min. 5 zł.

W przypadku spełnienia warunków zwolnienia z opłaty za konto i kartę, dodatkowo klient zyskuje możliwość dwóch darmowych wypłat ze wszystkich bankomatów w kraju i nieograniczone darmowe wypłaty za granicą. Szkoda, że nie na odwrót – byłoby to dla klientów znacznie korzystniejsze.

Klienci poniżej 26 lat mogą za darmo wypłacać pieniądze ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie.

Wypłata podczas zakupów (cashback) jest obciążona prowizją 2 zł. Sprawdzenie salda w bankomacie Pekao SA jest darmowe, w bankomatach obcych kosztuje 1 zł.

Korzyści dla posiadaczy Konta Przekorzystnego

Bank Pekao SA, oprócz systemu transakcyjnego Pekao24, od kilku lat aktywnie rozwija swoją aplikację mobilną PeoPay (dostępną na iOS i Androida). Umożliwia ona m.in.:

 • logowanie i zatwierdzanie transakcji odciskiem palca,
 • płatności BLIK,
 • płatności zbliżeniowe telefonem,
 • płatności w internecie bez konieczności logowania do banku.

W serwisie transakcyjnym Pekao24, w zakładce e-Urząd, można także założyć Profil Zaufany – niezbędny do załatwiania spraw urzędowych przez internet. Posiadacze Profilu Zaufanego mogą korzystać z urzędowych platform internetowych, pozwalających m.in.:

 • składać wnioski o wydanie karty EKUZ (ubezpieczenie za granicą)
 • składać wnioski o dowód osobisty, wydanie wtórnika prawa jazdy itp.
 • składać wnioski meldunkowe
 • rejestrować działalność gospodarczą
 • zgłaszać się do Urzędu Pracy
 • uzyskiwać odpisy aktu urodzenia, małżeństwa lub zgonu w serwisie ePUAP
 • sprawdzać swoje punkty karne
 • składać i sprawdzać dokumenty rozliczeniowe w ZUS i US

i wiele innych. W serwisie transakcyjnym Pekao24 można również złożyć wniosek o przyznanie dofinansowania w ramach programu 500+.

Pekao SA oferuje także swoim klientom program Galeria Rabatów, w którym klienci mogą znaleźć zniżki u wybranych partnerów, sięgające nawet do 30% cen regularnych.

Korzyści dla osób poniżej 26 roku życia – jeszcze raz

Młodzież poniżej 26 lat, w porównaniu ze starszymi klientami, nie zapłaci za:
– prowadzenie konta
– prowadzenie karty do konta
– wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie

Uwaga – nadal jednak obowiązują prowizje za wysłanie SMS-a z kodem weryfikacyjnym oraz za przelewy BLIK!

Podsumowanie

Konto Przekorzystne nie jest niestety wcale takie korzystne, chyba że jest się jego młodym posiadaczem i uważa na kruczki. Opłata za przelew na numer telefonu to ewenement na polskim rynku bankowym – dotychczas operacje Blikiem zawsze były oferowane na korzystniejszych warunkach niż np. operacje kartę płatniczą. W takim układzie lepsze warunki prowadzenia konta bankowego oferuje PKO BP, również bank państwowy.

Posiadając Konto Przekorzystne należy pamiętać także o regularnych wpływach na konto, aktywnym płaceniu kartą debetową oraz opłatach za SMS-y z kodami weryfikującymi przelewy. A także liczyć się z ograniczoną możliwością darmowych wypłat z bankomatów.

Jak założyć Konto Przekorzystne?

Pekao SA umożliwia założenie konta przez internet z łatwą weryfikacją poprzez tzw. selfie.