Polskie konto - Konto w polskim banku. Wspieraj polski kapitał!

Pierwsza w Polsce karta biometryczna dla klientów indywidualnych w Banku Pocztowym

Redakcja   •   10 sierpnia 2022 r.

Bank Pocztowy jako pierwszy bank w Polsce udostępnia kartę biometryczną dla klientów indywidualnych, obecnie w sprzedaży limitowanej 950 sztuk. Zamiast PIN-em, płatność można uwierzytelnić przykładając palec do zaznaczonego na karcie miejsca.

Karta biometryczna wygląda i działa praktycznie tak samo jak tradycyjny plastik, jednak dzięki niej nie trzeba pamiętać kodu PIN, ani chronić go podczas wpisywania na terminalu podczas płatności. Osoby, które zamówią taką kartę, w przesyłce otrzymają też niewielkie urządzenie, które służy do zarejestrowania na karcie do dwóch odcisków palca. Bank sugeruje zarejestrowanie po jednym palcu z każdej dłoni, tak by można było płacić kartą używając zarówno lewej jak i prawej ręki.

Wzorce biometryczne odcisków zostają zapisane na karcie płatniczej i jak zapewnia bank, nie są przechowywane w czytniku, w systemach banku ani nie są przesyłane w systemach płatności.

Płatność kartą biometryczną dokonuje się tak samo jak każdą inną kartą, z tą różnicą, że kartę należy trzymać w taki sposób, aby w wyznaczonym miejscu na karcie znajdował się zarejestrowany palec. Każda transakcja musi zostać przeprowadzona w ten sposób, bez względu na jej wartość.

O ile w tradycyjnych płatnościach zbliżeniowych nie jest konieczne podanie PIN-u przy transakcjach do 50 zł (lub do 100 zł, w zależności od banku), o tyle w przypadku karty biometrycznej uwierzytelnienie jest potrzebne przy każdej płatności. W przypadku, gdy fizycznie niemożliwe jest wykorzystanie odcisku palca (np. płatność w internecie lub umieszczenie karty w bankomacie), transakcję potwierdza się tradycyjnie – numerem PIN.

Kartę taką można zamówić przez internet, telefon lub w placówce. W pierwszej edycji sprzedaży limitowanej bank oferuje 950 sztuk. Karta wydawana jest na nieco innych warunkach niż standardowe karty do kont w Banku Pocztowym – najważniejsze opłaty są następujące:

  • 0 zł za wydanie karty,
  • 9,99 zł miesięcznie za obsługę karty,
  • 0 zł za wypłaty z bankomatów w Polsce i na terenie EOG,
  • 2% min. 5 zł za wypłaty z pozostałych bankomatów na świecie.

Bank do karty biometrycznej oferuje także bezpłatny pakiet ubezpieczeń zakupów online. Regulamin oraz wszystkie opłaty znajdziesz w warunkach sprzedaży kart biometrycznych na stronie Banku Pocztowego.

Bank Pocztowy

Bank Pocztowy to bank silnie związany z Pocztą Polską SA, która jest jego dominującym udziałowcem (ok. 75%). Drugim akcjonariuszem jest natomiast PKO BP (ok. 25%). Bank koncentruje się na najprostszych produktach bankowych dla klientów indywidualnych, małych firm oraz instytucji. Bank Pocztowy jest również właścicielem marki EnveloBank kierowanej do klientów nowoczesnych, obsługujących swoje konto przez internet lub urządzenia mobilne.

Rachunki w ofercie Banku Pocztowego

Więcej o banku, rachunkach i strukturze kapitału ›