Bankowość w Polsce

Zapraszamy do zapoznania się z naszym porównaniem kont oszczędnościowych w polskich bankach. Polskie banki to według nas te, których większościowym udziałowcem (właścicielem) jest Skarb Państwa, polskie firmy lub po prostu polscy inwestorzy. Każde konto w rankingu jest opatrzone informacją, jaki kapitał stoi za danym bankiem. Po kliknięciu w adnotację dowiesz się więcej na temat struktury... Czytaj dalej »

Polskie banki przodują w nowych technologiach w bankowości. Oprócz tradycyjnych transakcji kartą, do dyspozycji mamy szeroką gamę płatności mobilnych, z wykorzystaniem kilku rozwiązań: HCE, BLIK, Apple Pay, Google Pay.

BLIK to metoda płatności telefonem komórkowym, opracowana w Polsce i funkcjonująca już od 2015 roku. Umożliwia dokonywanie transakcji bez użycia karty płatniczej, tylko za pomocą 6-cyfrowego kodu który generuje się w telefonie, w aplikacji mobilnej banku.

Rozpowszechnienie się bankowych aplikacji mobilnych i płatności telefonem doprowadziło do tego, że możliwe jest przelewanie pieniędzy już nie tylko na numer konta, ale też na numer telefonu. Oczywiście przelane środki trafiają na konto bankowe, ale osoba wykonująca przelew nie musi go już podawać. Wystarczy numer telefonu odbiorcy.

Polskie banki oferują klientom karty płatnicze przede wszystkim dwóch wydawców: Visa oraz MasterCard. Wachlarz proponowanych kart jest dość szeroki, podobnie jak ich możliwości.

Jak na liderów bankowości cyfrowej przystało, polskie banki w większości umożliwiają zakładanie konta przez internet. Niektóre procedury są na tyle uproszczone, że konto naprawdę można założyć w kilkanaście minut i nie trzeba podpisywać żadnych dokumentów papierowych.

Polska należy do europejskiej czołówki, jeśli chodzi o zastosowanie w bankowości najnowocześniejszych technologii. Już w 2000 r. powstał mBank, pierwszy bank bez oddziałów, gdzie konta obsługiwane były wyłącznie przez internet i telefon.

W naszym kraju funkcjonuje aż 35 banków komercyjnych (to dane za 2017 r.) i ponad 550 banków spółdzielczych. Swoje oddziały ma ponadto 28 instytucji zajmujących się wyłącznie kredytami. Pomimo obecności wielu zagranicznych instytucji, za większością tego rynku stoi jednak polski kapitał!