Polskie konto - Konto w polskim banku. Wspieraj polski kapitał!

BLIK – co to jest i jak to działa?

Sebastian Brzozowski, Agnieszka Kamińska   •   2 czerwca 2018 r.

BLIK to metoda płatności telefonem komórkowym, opracowana w Polsce i funkcjonująca już od 2015 roku. Umożliwia dokonywanie transakcji bez użycia karty płatniczej, tylko za pomocą 6-cyfrowego kodu który generuje się w telefonie, w aplikacji mobilnej banku.

BLIK nie jest metodą płatności zbliżeniowych – nie musisz przykładać telefonu do terminala, jedyne co jest potrzebne to przepisanie kodu i potwierdzenie transakcji w telefonie.

Kto stworzył BLIK-a

Właścicielem BLIK-a jest spółka Polski Standard Płatności sp. z o.o., za której powstaniem stoi sześć banków: PKO BP, Alior Bank, mBank, BZ WBK (obecnie Santander Bank Polska), ING Bank Śląski i Bank Millennium. Jest to znakomity przykład współpracy ponad podziałami – dowód, że jednak Polacy potrafią i to!

Z czasem do systemu dołączyły kolejne banki: Getin Bank, BGŻ BNP Paribas, Credit Agricole oraz Raiffeisen Polbank. Zaimplementowanie płatności BLIK w 2018 roku zapowiedział nawet Bank Pekao SA, dotychczas uparcie rozwijający własną metodę płatności telefonem o nazwie PeoPay (nota bene PeoPay był na rynku pierwszy, bo powstał już w 2013 roku).

Jak działa BLIK

Aby korzystać z BLIK-a, nie potrzebujesz nic poza aplikacją mobilną Twojego banku (spośród banków wymienionych powyżej). Żadnych dodatkowych aplikacji, modułów itd. Jako użytkownik aplikacji bankowej, możesz płacić BLIK-iem w sklepach tradycyjnych i internetowych, wypłacać pieniądze z bankomatów, a w niektórych bankach nawet przelewać pieniądze na numer telefonu!

Płatność BLIK-iem w sklepie stacjonarnym

 1. Upewnij się, że możesz płacić BLIK-iem, szukając nalepki z logo lub pytając obsługę.
 2. Podczas płacenia poinformuj sprzedawcę lub kasjera, że chcesz zapłacić BLIK-iem.
 3. W telefonie, w aplikacji mobilnej Twojego banku, wygeneruj 6-cyfrowy kod BLIK i przepisz go w terminalu w sklepie lub podaj sprzedawcy.
 4. Następnie potwierdź płatność w telefonie – może być konieczne podanie kodu PIN lub hasła do aplikacji.

Płatność BLIK-iem w sklepie internetowym lub na Allegro

 1. Finalizując swoje zakupy, wybierz płatność BLIK. Na Allegro, w formularzu dot. płatności i dostawy, wybierz opcję dostawy z płatnością z góry, a następnie jako metodę płatności wybierz BLIK.
 2. Gdy zostaniesz poproszony/a o wpisanie kodu, w smartfonie, w aplikacji mobilnej Twojego banku, wygeneruj 6-cyfrowy kod BLIK i wpisz go do odpowiedniego pola w sklepie lub na Allegro.
 3. Potwierdź transakcję w sklepie lub na Allegro, a następnie w telefonie potwierdź płatność – może być konieczne podanie kodu PIN lub hasła do aplikacji.

Wypłata BLIK-iem z bankomatu

 1. W bankomacie wybierz opcję „Wypłata bez karty” lub „Wypłata BLIK-iem”.
 2. Wybierz kwotę wypłaty.
 3. Gdy bankomat poprosi o wpisanie kodu, w aplikacji mobilnej Twojego banku wygeneruj 6-cyfrowy kod BLIK i wpisz go w bankomacie.
 4. Potwierdź transakcję w telefonie – może być konieczne podanie kodu PIN lub hasła do aplikacji.

Zalety i wady BLIK-a

Płatność BLIK-iem w sklepie nie jest szczególnie szybsza ani wygodniejsza niż płatność kartą (zwłaszcza zbliżeniową), ale już płatność w internecie jest o tyle prostsza, że nie trzeba logować się do systemu transakcyjnego, tylko wystarczy włączyć aplikację w telefonie i przepisać wygenerowany kod.

Przydatne są przelewy na numer telefonu – nie tylko są prostsze (bo wystarczy znać numer telefonu odbiorcy, a nie cały 26-cyfrowy numer konta), ale też są natychmiastowe i to za darmo.

Uważamy też, że kto korzysta z aplikacji mobilnej swojego banku, powinien choć raz wypróbować tę metodę. Przyda się w awaryjnej sytuacji, gdy karta z jakiegoś powodu nie zadziała, zostanie zgubiona, lub – co gorsza – zostanie zgubiony cały portfel.

Z BLIK-a póki co można korzystać tylko w Polsce, więc dla osób podróżujących za granicę z pewnością nie będzie to zamiennik dla tradycyjnej karty płatniczej. Ale liczymy na to, że wkrótce tę metodę zechcą wprowadzić także inne kraje!

I jeszcze jedno – płatności BLIK-iem często pozwalają wziąć udział w różnych promocjach. Piszemy o nich regularnie w dziale aktualności.