Polskie konto - Konto w polskim banku. Wspieraj polski kapitał!

Czym jest patriotyzm gospodarczy

Sebastian Brzozowski   •   8 stycznia 2018 r.

Prawdziwa troska o przyszłość i budowanie dobrobytu naszego kraju nie opiera się jedynie na pamięci o historii, ale na konkretnych działaniach, które wspierają polską gospodarkę. Każdego dnia możemy świadomie wybierać produkty polskich firm, przyczyniając się do zwiększania wpływów w budżecie państwa i tworzenia miejsc pracy. Jak być prawdziwym patriotą w dzisiejszych czasach?

Co to jest patriotyzm gospodarczy

Patriotyzm gospodarczy to kierowanie się dobrem ekonomicznym swojego kraju, podczas kupowania towarów i usług. To zwracanie szczególnej uwagi na to, skąd pochodzi dana firma, gdzie wytwarza swoje produkty i gdzie płaci podatki. Mając tę wiedzę, spośród konkurencyjnych towarów i usług możemy wybierać te, które są wytwarzane w Polsce, przez krajowe firmy. Dlaczego taka postawa jest obecnie najważniejszym przejawem patriotyzmu?

  • Kupowanie rodzimych produktów daje zyski polskim firmom i przedsiębiorcom.
  • Wpływa to pozytywnie na zwiększenie zatrudnienia i wzrost płac.
  • Dzięki większemu popytowi wewnętrznemu polscy producenci mogą inwestować w rozwój i podnosić jakość swoich produktów, a tym samym skuteczniej konkurować z zagranicznymi firmami.
  • Większe zyski polskich firm oznaczają większe wpływy do budżetu państwa (podatek CIT, VAT, akcyza), a co za tym idzie dostępne są większe środki na infrastrukturę, służbę zdrowia, edukację i służby mundurowe.
  • W przypadku wypracowania zysków zagranicznych producentów, część pieniędzy opuszcza obieg gospodarczy naszego kraju i zostaje przekazana do spółki-matki za granicę.

Patriotyzm ekonomiczny przedsiębiorców

Postawą patriotyczną powinni charakteryzować się również przedsiębiorcy i polskie firmy. Co to oznacza?

  • Odprowadzanie należnych podatków w kraju i rezygnację z optymalizacji podatkowej – czyli używania kruczków prawnych do płacenia mniejszych podatków.
  • Przestrzeganie prawa pracy i praw pracowników.
  • Wybieranie polskich dostawców i partnerów biznesowych.

Trzeba w tym miejscu przyznać, że kluczową rolę odgrywa w tym obszarze państwo, które powinno stworzyć jasny i stabilny porządek prawny, prosty i uczciwy system podatkowy, który nie narzuca zbyt dużych obciążeń na przedsiębiorców. Idealnym rozwiązaniem byłaby sytuacja, w której podatki są na tyle niskie, że polskim firmom nie opłacałoby się ryzykować ich unikania (stosując agresywną optymalizację podatkową), a zagraniczne podmioty rejestrowałyby się w naszym kraju ze względu na korzystne stawki podatku.

Czy jesteśmy patriotami

Według najnowszych badań CBOS, podczas decyzji zakupowych Polaków wzrasta znaczenie rodzimego pochodzenia produktu. Choć grupa respondentów kierujących się tym kryterium w codziennych zakupach znacznie się zwiększyła od ostatniej edycji badania (o 13 punktów procentowych), nie oznacza to jeszcze, że dla większości z nas jest to rzecz najważniejsza.

Kryteria wyboru produktów codziennego użytku:

  • cena (81 proc. wskazań),
  • jakość (76 proc. wskazań),
  • polskie pochodzenie produktu (46 proc. wskazań).

Jak widać na polu podnoszenia świadomości i rozbudzania patriotyzmu gospodarczego jest jeszcze wiele do zrobienia, dlatego warto wspierać inicjatywy, kampanie społeczne, profile w mediach społecznościowych czy portale internetowe, które promują rodzime przedsiębiorstwa i ich produkty, skutecznie konkurujące z zagranicznymi firmami. Przydatne też mogą okazać się aplikacje mobilne, które pozwalają w szybki sposób sprawdzić kraj pochodzenia danego produktu (choćby przez zeskanowanie kodu kreskowego) i są jednocześnie bogatą bazą wiedzy o rodzimych towarach.

Kupuj polskie produkty i lokuj pieniądze w polskich bankach

Jak wcielić w życie patriotyczną postawę? Wystarczy, że wybierając się na zakupy będziesz zwracać uwagę na to, kto jest producentem danego towaru, i zamiast produktów zagranicznych, wybierzesz te, które są produkowane w Polsce. Pomocne w tym będą liczne strony i profile na Facebooku, gdzie znajdziesz polskie odpowiedniki popularnych, zagranicznych produktów.

Równie ważną zasadą patrioty gospodarczego jest trzymanie pieniędzy w polskich bankach.

Dobrze działający system bankowy jest kluczowy dla rozwoju całej gospodarki, bo umożliwia finansowanie firm potrzebujących kapitału na rozwój.

Dzięki temu, że lokujemy nasze oszczędności w polskim, a nie zagranicznym banku, kredyty na rozwój biznesu są łatwiej dostępne, na czym zyskujemy wszyscy.

Co istotne, pod względem zaawansowania technologicznego nasze instytucje w niczym nie ustępują, a w niektórych aspektach nawet wyprzedzają nowoczesnością swoich zagranicznych konkurentów. Jeśli więc chcesz wspierać rozwój gospodarki, załóż konto w polskim banku, w czym pomoże Ci nasz serwis. W rankingu kont w polskich bankach znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, które pomogą Ci porównać i wybrać rachunek odpowiedni dla Ciebie.

Dokładamy wszelkich starań żeby zawarte u nas informacje były jak najbardziej rzetelne. Znalazłeś na naszej stronie nieprawdziwą lub nieaktualną informację? Prosimy o wiadomość!