Polskie konto - Konto w polskim banku. Wspieraj polski kapitał!

Patriotyzm Gospodarczy

Polskie firmy spożywcze nowy

Dla wszystkich, którzy pragną wspierać polskich przedsiębiorców z branży spożywczej, przygotowaliśmy wykaz polskich producentów żywności. Polskich marek jest na rynku całkiem dużo, jednak nadal ogromna jego część należy oczywiście do międzynarodowych koncernów: Nestle, Mondelez, Unilever.

Polskie sieci i marki odzieżowe nowy

Rynek odzieżowy w Polsce jest bardzo rozbudowany i trzeba przyznać, że możemy być dumni z ilości polskich marek, które z powodzeniem na tym rynku funkcjonują. Ponad połowa najpopularniejszych marek oraz sieci odzieżowych to firmy polskie!

Polskie stacje paliw

W Polsce króluje 5 przedsiębiorstw paliwowych: Orlen, Lotos, BP, Shell i Statoil. Dwie pierwsze są polskie. Wg danych z 2016 roku, PKN Orlen miał ok. 26% udziału w rynku, a Lotos nieco ponad 7%. Na drugim miejscu, pomiędzy krajowymi spółkami znajdowało się BP (niecałe 8%). Shell z 6% i Statoil z 5% zamykały pierwszą piątkę.

Sieci handlowe w Polsce – RTV, AGD, elektronika

W branży elektronicznej wcale nietrudno znaleźć polskiego sprzedawcę. Większość sieci handlowych należy do polskich właścicieli i inwestorów – m.in. RTV Euro AGD (Euro-net sp. z o.o.) i Media Expert (TERG S.A.), oraz wywodzący się z handlu sprzętem komputerowym Komputronik, dziś oferujący również sprzęt AGD.

Polskie sieci handlowe – budowlane, meblarskie, wykończeniowe

W przypadku sieci oferujących materiały budowlane, wykończeniowe lub meble, rynek jest dość podzielony. Prawie wszystkie markety budowlane należą do koncernów zagranicznych, z chlubnym wyjątkiem w postaci Polskich Składów Budowlanych (PSB). Ale już w branży meblarskiej możemy pochwalić się znaczną ilością sklepów należących do rodzimych producentów.

Polskie sieci handlowe – sklepy spożywcze, FMCG i markety

W Polsce działa bardzo pokaźna ilość sklepów spożywczych i marketów. To fakt, że najpopularniejsze z nich, oraz niestety te z najniższymi cenami, należą do koncernów zagranicznych. Ale i wśród polskich sklepów jest z czego wybierać!

Czym jest patriotyzm gospodarczy ważne

Prawdziwa troska o przyszłość i budowanie dobrobytu naszego kraju nie opiera się jedynie na pamięci o historii, ale na konkretnych działaniach, które wspierają polską gospodarkę. Każdego dnia możemy świadomie wybierać produkty polskich firm, przyczyniając się do zwiększania wpływów w budżecie państwa i tworzenia miejsc pracy. Jak być prawdziwym patriotą w dzisiejszych czasach?