Polskie konto - Konto w polskim banku. Wspieraj polski kapitał!

Patriotyzm Gospodarczy

Polscy producenci chemii gospodarczej

Niestety wśród produktów z dziedziny chemii gospodarczej, polskie firmy mają dość mały udział. Prawie wszystkie najpopularniejsze marki proszków do prania, płynów do mycia naczyń lub papierów toaletowych, należą do zagranicznych koncernów. Wyjątkiem może być np. Ludwik, który stał się już niemal synonimem płynu do mycia naczyń.

Polskie firmy i marki kosmetyczne

Co prawda większość produktów dostępnych w drogeriach i supermarketach to marki należące do globalnych koncernów (np. Unilever, Procter&Gamble, L’Oreal, Colgate-Palmolive itd.), ale rodzimych producentów nie trzeba długo szukać i to prawie w każdej kategorii kosmetyków.

Polskie firmy spożywcze

Dla wszystkich, którzy pragną wspierać polskich przedsiębiorców z branży spożywczej, przygotowaliśmy wykaz polskich producentów żywności. Polskich marek jest na rynku całkiem dużo, jednak nadal ogromna jego część należy oczywiście do międzynarodowych koncernów: Nestle, Mondelez, Unilever.

Polskie sieci i marki odzieżowe

Rynek odzieżowy w Polsce jest bardzo rozbudowany i trzeba przyznać, że możemy być dumni z ilości polskich marek, które z powodzeniem na tym rynku funkcjonują. Ponad połowa najpopularniejszych marek oraz sieci odzieżowych to firmy polskie!

Polskie stacje paliw

W Polsce króluje 5 przedsiębiorstw paliwowych: Orlen, Lotos, BP, Shell i Statoil. Dwie pierwsze są polskie. Wg danych z 2016 roku, PKN Orlen miał ok. 26% udziału w rynku, a Lotos nieco ponad 7%. Na drugim miejscu, pomiędzy krajowymi spółkami znajdowało się BP (niecałe 8%). Shell z 6% i Statoil z 5% zamykały pierwszą piątkę.

Sieci handlowe w Polsce – RTV, AGD, elektronika

W branży elektronicznej wcale nietrudno znaleźć polskiego sprzedawcę. Większość sieci handlowych należy do polskich właścicieli i inwestorów – m.in. RTV Euro AGD (Euro-net sp. z o.o.) i Media Expert (TERG S.A.), oraz wywodzący się z handlu sprzętem komputerowym Komputronik, dziś oferujący również sprzęt AGD.

Polskie sieci handlowe – budowlane, meblarskie, wykończeniowe

W przypadku sieci oferujących materiały budowlane, wykończeniowe lub meble, rynek jest dość podzielony. Prawie wszystkie markety budowlane należą do koncernów zagranicznych, z chlubnym wyjątkiem w postaci Polskich Składów Budowlanych (PSB). Ale już w branży meblarskiej możemy pochwalić się znaczną ilością sklepów należących do rodzimych producentów.

Polskie sieci handlowe – sklepy spożywcze, FMCG i markety

W Polsce działa bardzo pokaźna ilość sklepów spożywczych i marketów. To fakt, że najpopularniejsze z nich, oraz niestety te z najniższymi cenami, należą do koncernów zagranicznych. Ale i wśród polskich sklepów jest z czego wybierać!

Czym jest patriotyzm gospodarczy ważne

Prawdziwa troska o przyszłość i budowanie dobrobytu naszego kraju nie opiera się jedynie na pamięci o historii, ale na konkretnych działaniach, które wspierają polską gospodarkę. Każdego dnia możemy świadomie wybierać produkty polskich firm, przyczyniając się do zwiększania wpływów w budżecie państwa i tworzenia miejsc pracy. Jak być prawdziwym patriotą w dzisiejszych czasach?