Polskie konto - Konto w polskim banku. Wspieraj polski kapitał!

Konto Jakże Osobiste Alior Bank

Agnieszka Kamińska   •   Aktualizacja: 2 sierpnia 2018 r.

Alior Bank w 2017 roku zdecydował się zastąpić dotychczasową ofertę rachunków uniwersalnym Kontem Jakże Osobistym, które każdy posiadacz może dostosować do własnych potrzeb poprzez wybór tzw. korzyści spośród tych udostępnionych przez bank. Do wyboru są m.in. darmowe wypłaty z bankomatów, przelewy natychmiastowe, powiększone oprocentowanie na koncie oszczędnościowym, zwroty z zakupów.

Zacznijmy od cech wspólnych dla wszystkich posiadaczy konta. Opłata za prowadzenie rachunku wynosi aż 10 zł miesięcznie, choć są dwa sposoby na jej uniknięcie: wiek poniżej 26 lat lub jednorazowy wpływ w wysokości minimum 1500 zł każdego miesiąca. Czyli na konto musi trafiać wynagrodzenie lub inne świadczenie w wysokości minimum 1500 zł. Nawet dwie wpłaty, ale każda osobno niższa niż 1500 zł, nie spełnią warunku zwolnienia z opłaty.

Przelewy przez internet można wykonywać za darmo, natomiast przelew w oddziale kosztuje 8 zł.

Za kartę debetową Alior Bank nie pobierze opłaty, jeśli posiadacz konta wykona nią płatności na przynajmniej 300 zł w miesiącu. W przeciwnym wypadku miesięczna opłata za kartę wyniesie 5 zł. Klientom, którzy posiadają lub założą także konta walutowe w Aliorze, bank oferuje kartę wielowalutową, czyli jedną kartę do kilku kont prowadzonych w różnych walutach. Do dyspozycji klienci mają nie tylko płatności kartą, ale także cały wachlarz płatności mobilnych: BLIK, HCE, Apple Pay, Google Pay.

Darmowe wypłaty są możliwe wyłącznie w bankomatach (oraz oddziałach) Alior Banku. Za wypłaty z pozostałych bankomatów w Polsce bank pobierze prowizję w wysokości 2,50 zł, a za granicą – 5 zł (to stała stawka, nie uzależniona od wysokości wypłacanej kwoty, jak w przypadku innych kont). Wypłaty bez prowizji ze wszystkich bankomatów w Polsce i/lub na świecie są możliwe, w przypadku wyboru odpowiednich tzw. korzyści (o tym poniżej). Uwaga na koszt sprawdzenia salda w bankomacie – bank pobiera prowizję 5 zł za każdym razem, nawet w bankomatach własnych!

Korzyści do wyboru

Każdy z posiadaczy konta w Alior Banku może wybrać sobie za darmo dwie tzw. korzyści i w ten sposób dopasować konto do swoich potrzeb. Do wyboru są:

 • darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce
 • darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów za granicą
 • 5 bezpłatnych przelewów natychmiastowych przez internet lub aplikację mobilną
 • zwrot 1% za płatności telefonem – do 20 zł miesięcznie
 • oprocentowanie na koncie oszczędnościowym do 3% dla salda do 20 000 zł
 • limit na koncie bez odsetek przez 10 dni od zadłużenia do 1000 zł
 • pakiet 30 bezpłatnych powiadomień SMS o zdarzeniach na rachunkach
 • uczestnictwo w programie lojalnościowym Mastercard priceless specials
 • ubezpieczenie w podróży za granicą
 • pakiet assistance obejmujący m.in. ubezpieczenie: samochodowe, domowe oraz medyczne

Można wybrać więcej niż dwie korzyści, jednak trzecia i kolejne są płatne 3,50 zł miesięcznie. Korzyści można na bieżąco zmieniać za pośrednictwem bankowości internetowej i mobilnej, bez dodatkowych opłat. Nowo wybrane opcje zaczną funkcjonować od następnego dnia.

Podsumowanie

Konto Jakże Osobiste to co prawda rachunek elastyczny, ale trzeba być jego aktywnym użytkownikiem, by uniknąć bardzo wysokiej opłaty za konto i kartę. Niektórym osobom może być trudno w ogóle odnaleźć się w zasadach, jakimi się rządzi. Na rynku są do wyboru znacznie korzystniejsze konta, które oferują niższe opłaty, łatwiejsze warunki zwolnienia z opłat lub w ogóle ich brak – nie wymagając przy tym samodzielnej konfiguracji parametrów.

Jak założyć Konto Jakże Osobiste?

Konto można założyć składając wniosek przez internet lub odwiedzając jeden z oddziałów Alior Banku. Podczas składania wniosku przez internet, swoją tożsamość można potwierdzić na kilka sposobów:

 • przelew weryfikujący z innego banku, w którym Twoja tożsamość została potwierdzona w tradycyjny sposób
 • podpisując dokumenty przysłane do Ciebie kurierem
 • podczas rozmowy video z konsultantem