Polskie konto - Konto w polskim banku. Wspieraj polski kapitał!

Konto Pierwsze PKO BP

Mirosław Czech   •   Aktualizacja: 27 kwietnia 2019 r.

Konto Pierwsze to rachunek młodzieżowy prowadzony przez PKO BP. Może zostać założony tylko dla dzieci i młodzieży w wieku od 13 do 18 lat. Charakteryzuje się brakiem opłat za prowadzenie i łatwym warunkiem zwolnienia z opłaty za kartę – wystarczą 2 płatności kartą w miesiącu na dowolną kwotę. Do tego posiadacze Konta Pierwszego wypłacają pieniądze za darmo ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie.

Prowadzenie konta jest całkowicie bezpłatne. Przelewy przez internet i aplikację mobilną IKO również są bezpłatne, w odróżnieniu od przelewów zlecanych w oddziale, które kosztują 8 zł. Będąc młodym posiadaczem konta w PKO BP warto więc przyzwyczajać się do korzystania z kanałów wirtualnych – internetu i aplikacji mobilnej banku. Co ważne, przelewy internetowe można zatwierdzać samemu za pomocą kodów SMS.

Podstawowa opłata miesięczna za kartę debetową (Visa) wynosi 3,90 zł, jednak już wykonanie 2 płatności w miesiącu zwalnia z tej opłaty. Transakcje mogą być na dowolną kwotę, liczy się tylko, żeby były to minimum dwie płatności. To powinno być dość proste do osiągnięcia nawet w przypadku dzieci.

Najważniejszą cechą Konta Pierwszego jest możliwość wypłacania gotówki bez żadnych opłat ze wszystkich bankomatów nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Co istotne, po ukończeniu 18 roku życia, gdy rachunek przekształca się w Konto Dla Młodych, można nadal cieszyć się taką samą swobodą. Aktualnie wśród polskich banków tylko PKO BP oferuje młodzieży tak nieograniczone możliwości wypłaty pieniędzy.

Korzyści dla posiadaczy Konta Pierwszego

PKO BP już od pewnego czasu nie jest skostniałym molochem i implementuje dla swoich usług najnowsze technologie. Do dyspozycji dzieci i młodzieży są:

  • serwis transakcyjny iPKO do obsługi konta przez internet,
  • aplikacje mobilna IKO (dostępna dla iOS, Androida, a także Windows Phone),
  • płatności mobilne BLIK,
  • płatności zbliżeniowe telefonem Apple Pay,
  • przelewy na numer telefonu.

Młodzież na pewno ucieszy możliwość wyrobienia karty do konta (karty debetowej) z niestandardowym wzorem graficznym – do wyboru spośród kilkunastu szablonów. Jest to jednak usługa płatna – 14,90 jednorazowo za wydanie karty. Oczywiście kartę można otrzymać bezpłatnie, ale tylko z domyślnym wzorem.

Dzieci i młodzież posiadająca Kartę Dużej Rodziny, do końca sierpnia 2020 r. mogą założyć Konto Pierwsze na preferencyjnych warunkach – bez opłat za kartę do konta.

Podsumowanie

Zdecydowanie warto założyć Konto Pierwsze, pod warunkiem minimalnej aktywności (min. 2 płatności kartą miesięcznie na dowolną kwotę). Na uwagę zasługują:

  • możliwość założenia konta przez internet,
  • brak opłat za prowadzenie i przelewy, łatwe zwolnienie z opłaty za kartę,
  • darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie,
  • dostęp do najnowocześniejszych technologii obsługi konta i płatności.

Jak założyć Konto Pierwsze?

Najwygodniej i najszybciej jest założyć konto przez internet – nie jest potrzebna wizyta w oddziale. Po złożeniu wniosku na stronie banku, otrzymasz telefon z banku w celu potwierdzenia danych, a następnie dokumenty do podpisania przywiezie kurier. Bardzo ważne jest, żeby przy wizycie kuriera był obecny również rodzic lub przedstawiciel ustawowy – bez tego nie będzie można podpisać umowy. Rachunek można też założyć wybierając się z rodzicem lub opiekunem prawnym do oddziału banku.