Polskie konto - Konto w polskim banku. Wspieraj polski kapitał!

Konto Pierwsze (wycofane z oferty) PKO BP

Mirosław Czech   •   Aktualizacja: 27 kwietnia 2019 r.

Konto Pierwsze było rachunkiem prowadzonym przez PKO BP dla dzieci i młodzieży w wieku od 13 do 18 lat. Charakteryzowało się brakiem opłat za prowadzenie i łatwym warunkiem zwolnienia z opłaty za kartę – wystarczyły 2 płatności kartą w miesiącu na dowolną kwotę. Do tego posiadacze Konta Pierwszego wypłacali pieniądze za darmo ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie.


Konto Pierwsze zostało wycofane z oferty PKO BP pod koniec maja 2023 r. i zastąpione przez Konto Dla Młodych, które od tego czasu jest oferowane osobom od 13 do 26 roku życia.


Prowadzenie konta było całkowicie bezpłatne. Przelewy przez internet i aplikację mobilną IKO również były bezpłatne, w odróżnieniu od przelewów zlecanych w oddziale, które kosztowały 8 zł. Będąc młodym posiadaczem konta w PKO BP warto więc było przyzwyczajać się do korzystania z kanałów wirtualnych – internetu i aplikacji mobilnej banku. Co ważne, przelewy internetowe można było zatwierdzać samemu za pomocą kodów SMS.

Podstawowa opłata miesięczna za kartę debetową (Visa) wynosiła 3,90 zł, jednak już wykonanie 2 płatności w miesiącu zwalniało z tej opłaty. Transakcje mogły być na dowolną kwotę, liczyło się tylko, żeby były to minimum dwie płatności. To prawdopodobnie było być dość proste do osiągnięcia nawet w przypadku dzieci.

Najważniejszą cechą Konta Pierwszego była możliwość wypłacania gotówki bez żadnych opłat ze wszystkich bankomatów nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Co istotne, po ukończeniu 18 roku życia, gdy rachunek przekształcał się w Konto Dla Młodych, można było nadal cieszyć się taką samą swobodą. Wśród polskich banków tylko PKO BP oferował młodzieży tak nieograniczone możliwości wypłaty pieniędzy.

Korzyści dla posiadaczy Konta Pierwszego

PKO BP już od pewnego czasu nie jest skostniałym molochem i implementuje dla swoich usług najnowsze technologie. Do dyspozycji dzieci i młodzieży oddano:

  • serwis transakcyjny iPKO do obsługi konta przez internet,
  • aplikacje mobilna IKO (dostępna dla iOS, Androida, a także Windows Phone),
  • płatności mobilne BLIK,
  • płatności zbliżeniowe telefonem Apple Pay,
  • przelewy na numer telefonu.

Młodzież na pewno cieszyła możliwość wyrobienia karty do konta (karty debetowej) z niestandardowym wzorem graficznym – do wyboru spośród kilkunastu szablonów. Była to jednak usługa płatna – 14,90 jednorazowo za wydanie karty. Oczywiście kartę można było otrzymać bezpłatnie, ale tylko z domyślnym wzorem.

Dzieci i młodzież posiadające Kartę Dużej Rodziny, do końca sierpnia 2020 r. mogły założyć Konto Pierwsze na preferencyjnych warunkach – bez opłat za kartę do konta.

Podsumowanie

Zdecydowanie warto było założyć Konto Pierwsze, pod warunkiem minimalnej aktywności (min. 2 płatności kartą miesięcznie na dowolną kwotę). Na uwagę zasługiwały:

  • możliwość założenia konta przez internet,
  • brak opłat za prowadzenie i przelewy, łatwe zwolnienie z opłaty za kartę,
  • darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie,
  • dostęp do najnowocześniejszych technologii obsługi konta i płatności.