Polskie konto - Konto w polskim banku. Wspieraj polski kapitał!

HAIZ (wycofane z oferty) Alior Bank

Sebastian Brzozowski   •   Aktualizacja: 30 lipca 2018 r.

HAIZ w ofercie Alior Banku nie było typowym kontem – było to połączenie funkcjonalności konta bankowego z aplikacją służącą do przekazywania sobie pieniędzy i komunikowaniem się pomiędzy użytkownikami. Alior Bank swoją usługę kierował głównie do dzieci i rodziców, ale z HAIZ korzystać mógł każdy. Bank wycofał jednak produkt w lipcu 2018 r.


HAIZ został wycofany z oferty Alior Banku w lipcu 2018 r.


O co chodzi w HAIZ?

Klasyczne konto bankowe obsługuje się przez internet albo w oddziale. Przez internet można obsługiwać je zarówno przez system bankowości elektronicznej, jak i przez aplikację na smartfona, którą posiada obecnie już każdy bank w Polsce. HAIZ obsługiwało się wyłącznie przez aplikację mobilną i bez niej usługa nie funkcjonowała, stąd sam bank definiował swoją usługę jako „konto i aplikacja”.

Ponieważ dla dorosłych użytkowników HAIZ nie był szczególnie opłacalny ani też nie jest wygodniejszy niż tradycyjne konto, skupiliśmy się na funkcjonowaniu usługi w relacji dziecko – rodzic.

HAIZ dla dziecka

Użytkownikiem HAIZ mogła zostać osoba w każdym wieku, w tym niepełnoletnia. Co istotne, nie było dolnej granicy wiekowej – w przeciwieństwie do większości banków, które definiuje dolną granicę wiekową posiadaczy rachunków na 13 lat. Dziecku poniżej 13 roku życia konto zakładał rodzic, natomiast młodzież powyżej 13 r.ż. mogła założyć konto samodzielnie, na podstawie legitymacji szkolnej, a rodzic musiał je tylko zatwierdzić.

Kontrola rodzicielska sięgała jeszcze dalej – niektórych rodziców z pewnością cieszył fakt, że do ukończenia przez dziecko 18 roku życia, mieli stały wgląd w operacji wykonywane za pomocą HAIZ – włącznie z możliwością wstrzymywania płatności.

Będąc posiadaczem konta HAIZ, młody użytkownik mógł:

  • wykonywać nieograniczone przelewy pomiędzy innymi użytkownikami aplikacji – rodzeństwem, znajomymi, rodzicami
  • wykonać do 5 bezpłatnych przelewów zewnętrznych (tj. do innego banku) w miesiącu – każdy następny jest płatny 1 zł
  • wykonać do 5 wypłat w miesiącu z bankomatów Alior Bank, Euronet i Planet Cash – każda następna kosztowała 1 zł w wymienionych bankomatach, a wypłaty w pozostałych bankomatach kosztowały 3 zł za każdą
  • płacić za zakupy kartą do konta lub za pomocą telefonu wyposażonego w moduł NFC
  • doładowywać telefon na kartę

Dla młodzieży poniżej 18 roku życia nie obowiązywały także opłaty za prowadzenie konta oraz wydanie i obsługę karty.

HAIZ dla rodzica

Aby założyć konto dziecku poniżej 13 roku życia, lub po prostu aby móc w pełni wykorzystać możliwości jakie daje HAIZ, konto w nim powinien był założyć sobie także rodzic.

Niestety warunki cenowe dla rodzica nie były już tak korzystne jak dla dzieci. Za prowadzenie konta co prawda dorosły nie płacił, ale za wydanie karty już tak (5 zł) i za jej obsługę również – 2 zł miesięcznie, chyba że wykonywał nią min. 5 transakcji w miesiącu. Poza tymi różnicami, możliwości i opłaty dla dorosłych były takie same jak dla niepełnoletnich.

Komunikacja pomiędzy użytkownikami

Najistotniejszym elementem odróżniającym HAIZ od innych kont dla dzieci była możliwość bezpośredniej komunikacji pomiędzy użytkownikami z poziomu aplikacji. Czyli dziecko mogło w aplikacji napisać wiadomość do rodzica że potrzebuje zasilenia konta daną kwotą, a rodzic – zanim ją przeleje – mógł przedyskutować z dzieckiem na co jest ona potrzebna. Można było tworzyć także czaty grupowe.

Oczywiście, tak jak zostało wspomniane wyżej, rodzic miał wgląd w historię płatności dziecka (w tym mogł definiować limity oraz wstrzymywać transakcje). Przegląd historii transakcji mógł rodzicowi wiele powiedzieć o tym, jak dziecko gospodaruje pieniędzmi – czy potrafi oszczędzać, czy też przepuszcza wszystko co mu wpadnie w ręce i trzeba z nim porozmawiać o ich wartości.

Trzecim istotnym czynnikiem była możliwość szybkiego przesyłania pieniędzy pomiędzy użytkownikami. Nie było potrzeby logowania się do banku ani oczekiwania na zaksięgowanie kwot – pieniądze przekazywane były natychmiast z konta na konto, a przelew można było wykonać z poziomu czatu.

Aplikacja działała zarówno na urządzeniach z systemem iOS jak i Android.

Podsumowanie

HAIZ w swoim czasie był jedynym takim produktem na rynku, dlatego nie przyznaliśmy gwiazdek. Czy warto było z niego skorzystać? Komunikacja oraz przelewy pomiędzy użytkownikami były bardzo ułatwione, jednak trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy dla takich ułatwień warto było zakładać specjalne konto – zwłaszcza jeśli nie było się klientem Alior Banku.

Należało się też liczyć z ograniczeniami w darmowych przelewach i wypłatach oraz z opłatami dla dorosłych za wydanie (i być może obsługę) karty. Młodzież powyżej 13 roku życia, która chciałaby swobodniej korzystać z konta, mogła znaleźć bardziej korzystne oferty – choćby rachunki młodzieżowe w PKO BP czy Pekao SA.

Wycofanie konta

Alior Bank wycofał HAIZ ze swojej oferty w lipcu 2018 r. Aktywne rachunki pozostaną w obsłudze tylko do 1 października 2018 r., a następnie konta zostaną zamienione na konta Primo, obsługiwane przez bankowość internetową i standardową aplikację mobilną Alior Banku.