Polskie konto - Konto w polskim banku. Wspieraj polski kapitał!

Bliskie Konto Pocztowe Bank Pocztowy

Agnieszka Kamińska   •   Aktualizacja: 23 stycznia 2018 r.

Bliskie Konto Pocztowe to podstawowy rachunek dla klientów indywidualnych w Banku Pocztowym. W związku z brakiem możliwości darmowych wypłat w bankomatach, wydaje się być przeznaczony dla bardziej tradycyjnych klientów. Paradoksalnie jednak, aby uniknąć opłaty za prowadzenie konta, niezbędne jest aktywne płacenie kartą do konta.

Opłata za prowadzenie konta wynosi 0 zł, ale tylko pod warunkiem dokonywania płatności kartą na min. 300 zł miesięcznie. W przeciwnym wypadku opłata za prowadzenie konta wyniesie 5 zł.

Przelewy można wykonywać samodzielnie przez internet i są one darmowe, natomiast przelewy zlecane w placówkach Banku Pocztowego oraz na poczcie kosztują 2,50 zł.

Karta do konta jest co prawda wydawana i prowadzona bezpłatnie, ale brak jest możliwości darmowego wypłacania gotówki w bankomatach: każda wypłata z bankomatu w Polsce kosztuje 2 zł. Darmowa wypłata możliwa jest tylko w oddziałach Banku Pocztowego i Poczty Polskiej. Można jednak za 5 zł miesięcznie wykupić abonament na nielimitowane wypłaty z bankomatów w kraju i za granicą. Bez abonamentu, wypłaty w bankomatach za granicą kosztują 1% wartości wypłaty, minimum 5 zł. Bank pobiera jeszcze prowizję w wysokości 1 zł za każde sprawdzenie salda w bankomacie.

Dodatkowe korzyści dla posiadaczy Bliskiego Konta Pocztowego

Bank Pocztowy prowadzi własny program zniżek o nazwie Poczta Pełna Korzyści, w którym można otrzymywać zwroty na konto, nawet do 600 zł rocznie:

  • do 240 zł rocznie w Programie Same Korzyści, płacąc kartą do konta za produkty i usługi z wybranych kategorii (np. apteki, obiekty kulturalne, obiekty sportowe i rekreacyjne)
  • do 360 zł rocznie w Programie Pocztowe Korzyści, za opłacanie rachunków i zakupy kartą w placówkach Poczty Polskiej i na envelo.pl

Oprócz tego Bank Pocztowy oferuje klientom dostarczanie gotówki do domu, jest to jednak usługa płatna 7 zł (5 zł dla klientów powyżej 65 r.ż.)

Podsumowanie

Bliskie Konto Pocztowe to rachunek, w którym może być trudno o uniknięcie opłat, należy bowiem łączyć dokonywanie płatności kartą z wypłatami gotówki w oddziale banku lub na poczcie. Wydaje się to trochę niewygodne zarówno dla klientów niechętnie korzystających z kart, jak i dla klientów niechętnie odwiedzających placówki bankowe. W przypadku niespełnienia warunków aktywności, opłata za prowadzenie konta jest dość wysoka, brakuje też możliwości darmowego wypłacania z jakichkolwiek bankomatów.

Jak założyć Bliskie Konto Pocztowe

Konto można założyć na kilka sposobów: przez internet, przez infolinię, w oddziale banku lub na poczcie.