Polskie konto - Konto w polskim banku. Wspieraj polski kapitał!

Zapowiada się połączenie lub ścisła współpraca Pekao SA i Alior Banku

Redakcja   •   Aktualizacja: 30 października 2017 r.

We wtorek 24 października oba banki zakomunikowały podpisanie listu intencyjnego dotyczącego „wstępnych dyskusji oraz analiz wykonalności ich potencjalnej współpracy oraz wymiany informacji”. Głównym udziałowcem obu banków jest państwowe PZU.

Banki podkreślają, że nie podjęły jeszcze żadnych wiążących decyzji dotyczących swojej potencjalnej współpracy, ale inwestorzy zareagowali błyskawicznie – już we wtorek, niedługo po przedstawieniu komunikatów, obie spółki traciły po ok. 4-5% i były najbardziej zniżkującymi spółkami WIG20.

Połączenie obu instytucji byłoby jedną z największych fuzji bankowych w Polsce – pod względem aktywów nowy bank wyprzedziłby nawet PKO BP, a pod względem liczby klientów ustępowałby mu tylko w niewielkim stopniu.

Prezes PZU (głównego akcjonariusza obu instytucji) w wywiadzie udzielonym PAP powiedział: „Nie było od PZU jakiegokolwiek odgórnego sygnału, że powinny zająć się tym tematem. Ale równocześnie nie narzuciliśmy im tego, że mają nie nawiązać współpracy. Zarządy obu firm podjęły samodzielnie decyzję, że chcą rozpatrzyć, jak ze sobą współpracować, rozpatrując przy tym różne modele rozwoju. W pewnym sensie byłoby dziwne, gdyby banki, funkcjonujące w ramach jednej grupy kapitałowej, nie zbadały, czy są obszary, w których mogą ze sobą współpracować.”

Póki co jednak żadne decyzje ani scenariusze nie zostały opracowane, a oba banki jedynie będą analizować możliwości ścisłej współpracy lub połączenia. Poinformowanie akcjonariuszy na tak wczesnym etapie jest związane z unijną dyrektywą Market Abuse Regulation. W najbliższych miesiącach możemy więc spodziewać się efektów tych analiz i potencjalnych scenariuszy. Jednym z nich jest oczywiście porzucenie planów fuzji.