Polskie konto - Konto w polskim banku. Wspieraj polski kapitał!

Problemy Getin Noble Banku, Idea Banku oraz Lion’s Banku

Redakcja   •   29 listopada 2018 r.

Banki kontrolowane przez biznesmena Leszka Czarneckiego przeżywają obecnie najgorszy okres w całej swojej historii. Pogrążone przez aferę w związku ze sprzedażą obligacji spółki GetBack, która niedługo później upadła, znalazły się teraz w jeszcze bardziej niestabilnej sytuacji w związku z aferą nagłośnioną przez samego Czarneckiego na temat gigantycznej propozycji korupcyjnej od byłego szefa KNF.

Wizerunek banków został w tym roku poważnie nadszarpnięty, gdy na jaw wyszło, że podczas sprzedaży obligacji GetBack, pracownicy banków mogli nie trzymać się wszystkich niezbędnych procedur i wprowadzać klientów w błąd, przez co klienci, którzy zdecydowali się nabyć obligacje, zostali narażeni na straty finansowe.

W ostatnich dniach Leszek Czarnecki opublikował nagranie rozmowy z byłym już szefem KNF, który zaoferował mu przychylność KNF podczas działań restrukturyzacyjnych w banku, w zamian za zatrudnienie w banku osoby trzeciej za określonym, wysokim wynagrodzeniem.

Wszystkie te zdarzenia spowodowały lawinę plotek i spekulacji na temat likwidacji, bankructwa lub możliwości przejęcia banków, a także problemy operacyjne dla Getin Banku, który sam niedawno przyznał, że klienci zdecydowali się wypłacić w ostatnich dniach więcej zdeponowanych środków niż zwykle. To również mogło poważnie zachwiać sytuacją finansową banku, ponieważ banki są zobowiązane do posiadania tylko nieznacznej części depozytów w gotówce. Masowe wypłaty depozytów przez klientów są więc w stanie łatwo wykończyć każdą instytucję bankową.

Nie relacjonujemy na bieżąco żadnej z tych afer, ponieważ są one dostatecznie dokładnie opisywane przez wszystkie inne media. Jednak zaczynają się pojawiać pierwsze konkretne efekty dla klientów tych instytucji:

  • Pierwszą ofiarą stał się Lion’s Bank, czyli marka Idea Banku kierowana do zamożniejszych klientów. Podjęto decyzję o jej stopniowym wygaszaniu oraz ostatecznej likwidacji – już w sierpniu zamknięto 3 z 11 oddziałów.
  • Mówi się także o połączeniu Getin Banku z Idea Bankiem – obie spółki analizują możliwości połączenia w jedną instytucję i potencjalne korzyści w kwestii zażegnania obecnego kryzysu.
  • Pojawiły się także spekulacje na temat przejęcia Getin Banku przez inny bank. Chodzi o procedurę wprowadzoną niedawno w UE, która umożliwia przejęcie upadającego banku przez inny bank o silnej i stabilnej pozycji, za symboliczną kwotę. Pozwala to znacznie uprościć kwestię uregulowania zobowiązań bankrutującej instytucji: nie ma potrzeby prowadzenia długiego postępowania likwidacyjnego, ani zarządzania tzw. masą upadłościową czyli wszystkim, co upadająca instytucja jeszcze posiada. W polskich warunkach nie byłoby także konieczności uruchamiania procedry zwrotu środków z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Procedura ta została przećwiczona w Hiszpanii w 2017 roku, gdy Banco Santander przejął w ten sposób Banco Popular Espanol wraz ze wszystkimi zobowiązaniami, który według specjalnej komisji (SRB) był już nie do uratowania. Póki co, od planów przejęcia Getin Banku lub Idea Banku odcięły się banki PKO BP oraz Pekao SA.

Będziemy na bieżąco monitorować sytuację i informować, gdy pojawią się jakiekolwiek konkretne decyzje lub istotne zmiany dla klientów Getin Banku i Idea Banku.